ТР мәгариф һәм фән министры урынбасары Рәмис Мөҗипов ТР муниципаль берәмлекләрендә коррупциягә каршы көрәш өлкәсендә үткәрелгән профилактик чаралар турында матбугат конференциясендә катнашты

2021 елның 22 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры урынбасары Рәмис Мөҗипов Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә коррупциягә каршы тору өлкәсендә үткәрелә торган профилактик чаралар турында матбугат конференциясендә катнашты.

Докладта Мәгариф өлкәсендә күзәтчелек һәм контроль департаменты җитәкчесе Апас һәм Теләче районнары мәгариф оешмаларында коррупциягә каршы законнарны үтәү мониторингы турында сөйләде. Апас районында 20 мәктәп, 26 мәктәпкәчә белем бирү, 4 өстәмә белем бирү һәм бер урта һөнәри белем бирү учреждениеләре тикшерелде. Теләче районында 11 мәктәп, 15 мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе һәм ике өстәмә белем бирү оешмасы тикшерелде.

Апас районында педагогик хезмәткәрләрнең күп сандагы хокук бозу очраклары ачыкланды, аларда хөкем ителмәгәнлек турында белешмә юк иде, мондый кисәтүләр «Салават күпере», «Кояшкай» һәм Иске Йомралы балалар бакчалары хезмәткәрләренә, шулай ук Иске Йомралы, Биеш, Каратун һәм Апас мәктәпләре педагогларына җиткерелде.

Шулай ук Р.Г. Мөҗипов сүзләренә караганда, «үле җаннар» мәсьәләсе дә кискен тора. Апас көллиятендә дәресләргә йөрми торган студентлар ачыкланды. Шундый ук фактлар Чүпрәле көллиятендә дә очраган иде. Бүгенге көндә әйтелгән җитешсезлекләрне бетерү буенча чаралар күрелгән. Тикшерүләр республиканың барлык көллиятләрендә дә дәвам итә.

Тулырак мәгълүмат: https://www.tatar-inform.ru/news/mertvye-dusi-v-kolledzax-i-banya-na-selxozemlyax-kak-v-tatarstane-boryutsya-v-korrupciei-5830312

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: