Готовится новая система оплаты труда педагогов

9 июня 2021 г., среда

В Госдуму внесен законопроект, направленный на урегулирования вопроса оплаты труда педагогов государственных и муниципальных образовательных организаций, которые реализуют программы общего образования. Соответствующий документ опубликован на официальном сайте Госдумы.
  Так, предлагается дополнить ст. 144 Трудового кодекса следующими положениями. В частности, установить размер базового оклада педагога, который не может быть меньше 4-кратной величины МРОТ. При этом такая заработная плата не должна быть ниже уровня средней по соответствующему субъекту РФ, в котором располагается образовательная организация. Законопроектом также предусмотрено, что предельный уровень заработной платы будет ограничиваться только разницей между зарплатами директора школы и учителя, которая не сможет превышать кратность 1 к 4.
  Сейчас система оплаты труда учителей регулируется как федеральным законодательством, так и региональными законами, а также подзаконными актами Правительства РФ. В соответствии с пояснительной запиской к законопроекту, подсчитано, что средний уровень зарплаты учителя по стране составляет около 42 тыс. руб. Однако, указанной цифры преподаватели достигают только путем дополнительной нагрузки, в частности за дополнительные часы уроков, за работу по совместительству методистом, школьным психологом или библиотекарем.
  Принятие законопроекта позволит гарантировать педагогическому составу образовательных организаций достойный уровень жизни, повысит общественную значимость профессии, усилит заинтересованность преподавателей в своей работе. Если изменения будут одобрены, закон на основании указанного законопроекта вступит в силу с 1 января следующего года.

________________________________________________

Педагоглар хезмәтенә түләүнең яңа системасы әзерләнә

Дәүләт Думасына гомуми белем бирү программаларын гамәлгә ашыра торган дәүләт һәм муниципаль мәгариф оешмалары педагогларының хезмәтенә түләү мәсьәләсен җайга салуга юнәлтелгән закон проекты кертелде. Тиешле документ Дәүләт Думасының рәсми сайтында бастырылган.
  Мәсәлән, Хезмәт кодексының 144 маддәсен түбәндәге нигезләмәләр белән тулыландырырга тәкъдим ителә. Аерым алганда, хезмәт өчен түләүнең минималь күләме зурлыгыннан 4 тапкырдан да ким булмаган педагогның база оклады күләмен билгеләргә. Шул ук вакытта мондый хезмәт хакы белем бирү оешмасы урнашкан РФнең тиешле субъекты буенча уртача дәрәҗәдән түбәнрәк булырга тиеш түгел. Закон проектында шулай ук хезмәт хакының иң чик дәрәҗәсе мәктәпнең директоры һәм укытучының хезмәт хаклары арасындагы аерма белән генә чикләнәчәк, ул 1 гә 4 тапкырдан артык була алмаячак.
 Хәзер укытучылар хезмәтенә түләү системасы федераль законнар белән дә, региональ законнар белән дә, шулай ук РФ Хөкүмәтенең законга караган актлары белән дә җайга салына. Закон проектына аңлатма язуы нигезендә, укытучының уртача хезмәт хакы ил буенча 42 мең сумга якын тәшкил итә, дип санала. Әмма укытучылар әлеге суммага өстәмә йөкләнеш белән генә, аерым алганда, өстәмә сәгатьләр өчен, бер үк вакытта методист, мәктәп психологы яки китапханәче эше белән генә ирешәләр.
  Закон проектын кабул итү мәгариф оешмаларының педагогларына лаеклы тормыш дәрәҗәсен гарантияләргә мөмкинлек бирәчәк, укытучы һөнәренең иҗтимагый әһәмиятен һәм хезмәткәрләрнең эшләренә кызыксынуын арттырачак. Әгәр үзгәрешләр хупланса, закон киләсе елның 1 гыйнварыннан үз көченә керәчәк.